авторы: ayazhan2017
25 ақпан, 16:02 жарияланды
Категориясы: Тарих
Батыс Қазақстан облысы Бөкейорда ауданы
Қ.Сағырбаев атындағы жалпы орта білім беретін
мектеп-балабақшасының тарих пәні мұғалімі
Жомартова Айгүл Түлкібайқызы


Сабақтың мақсаты: Оқушыларды ХІҮ - ХҮІ ғасырлардағы өмір сүрген Ноғай Ордасының және Сібірді мекендеген түрік тайпаларының тарихымен, мәдениетімен таныстыру.
Дамытушылық: ХІҮ- ХҮІ ғасырлардағы Қазақстанның батысы мен солтүстігіндегі негізгі оқиғаларды көрсете отырып, оқушылардың өзіндік ойлау, пікір қорыту және тарихи танымдық қабілеттерін дамыту.
Тәрибелік: Оқушыларды тарихи оқиғалардан сабақ алуға , адамгершілікке елін , туған жерін құрметтей білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Ізденіс сабағы.
Сабақтың әдісі : Топтық жұмыс, ой қозғау, іздену.
Сабақтың көрнекілігі: Карта, интерактивті тақта, сызба, кесте, суреттер.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру бөлімі.(Оқушылармен амандасу, түгелдеу).
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.

«Дұрыс - бұрыс» ойыны арқылы үй тапсырмасын сұрау.
1.Әбілқайыр хандығының аумағы, Жайықтан Балқашқа дейінгі жерлерді алып жатыр *
2.Әбілқайыр хан болып 1428 жылы сайланды *
3.Шығыс Дешті Қыпшақтың халқы қазақтар деп аталды, өзбектер*
4.Әбілқайыр дербес хандық құрып, 30 жыл бойы билікті ұстай алды.40жыл*
5.Әбілқайыр әскерлерімен ойраттар арасындағы шайқас. 1455ж* Сығанаққа жақын жерде болды.
6.Жәнібек пен Керей сұлтандар бастаған тайпалардың бір бөлігі Әбілқайырдан батыс, Мауараннахрға көшіп кетті. Моғолстанға*
7.Әбілқайыр хан 1468 ж қайтыс болды*
8.Мауараннахр ХҮ ғ соңына дейін Әбілқайыр ұрпақтарының қолында болды.ХҮ ғ *
Өткен тақырыпты жинақтай келе жаңа сабаққа көшу.
Ендеше балалар біз бүгінгі сабағымызда Алтын Орданың ыдырауы және Ақ Орданың әлсіреу нәтижесінде құрылған мемлекет Ноғай Ордасы туралы оқып білеміз.
Сабақтың мақсаты: Ноғай Ордасы мен Сібір хандығының құрылуы, тарихи маңызын ашып көрсету, алған білімді бекіту.
ІІ.Мағынаны тану: Білімді кеңейту, тақырыпты ашу.
Әрекеттік кезеңі: Тақырыпты топқа бөліп, зерттеу тапсырылады.
4топқа сыныпты бөлу.
1 топқа тапсырма: Мәтінмен жұмыс. Топ тапсырмалары осы берілген тапсырмалар бойынша тақырыпты ашу.
1 топ: Ноғай Ордасының құрылуы.
2 топ: Ноғай Ордасының ыдырауы.
3 топ: Ноғай Ордасының саяси тарихы.
4топ: Сібір хандығы.
Оқулықтың берілген тақырыбын оқып,материалдың ең негізгісін түйіндеп дәптерлеріне жазу. Әр топ өз жобаларын қорғайды.
Қорғау:( көрнекілік, сызба ретінде болуы мүмкін).
Мұғалім толықтырады.
  • 0
 пікірлер: 0
 қаралды: 111
авторы: ayazhan2017
18 қаңтар, 01:01 жарияланды
Категориясы: Тарих
         Батыс Қазақстан облысы Бөкейорда ауданы                                     Қ.Сағырбаев атындағы жалпы орта білім беретін
   мектеп-балабақшасының тарих пәнінің мұғалімі
 Султаниярова Зинаида Самиғоллақызы




Сабақтың мақсаты: Оқушыларға халқымыздың игі дәстүрлерін, ізгі - қасиеттерін, инабаттылық, іскерлік дағдыларын, салт - дәстүрлерін бойларына сіңіру;
1. Білімділік: Қазақ халқының әдет - ғұрпы мен салт - дәстүрлерін меңгерте отырып,мазмұнына талдау жасату,әртүрлі шығармаларда кездесетін салт-дәстүрлер,олардың қазақ халқының тұрмыс-тіршілігіндегі, бала тәрбиесіндегі орны туралы білім қалыптастыру.
2. Тәрбиелік: оқушыларды жан-жақты білімді болуға, адалдыққа, қонақжайлылыққа,  әдептілікке, адамгершілікке  халықтық мұраларды, салт-дәстүрлерді құрметтеуге тәрбиелеу.
3. Дамытушылық: ой - өрісін кеңейту, дүниетанымын, этика - эстетикалық талғамдарын, ойлау қабілеттерін арттыру, қиялын дамыту, шығармашылық қабілеттерін шыңдау..
Сабақтың түрі: аралас сабақ

Пәнаралық байланыс: әдебиет, әдеп, өнер, музыка.

Сабақтың әдісі:сахналау, сұрақ-жауап, тест,шығармашылық жұмыс,баяндау,.
Сабақтың көрнекілігі: көркем әдебиет, тірек кесте, слайдтар, ұлттық киімдер, дастархан мәзірі,интерактивті тақта бойынша сабақ өткізу.

Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

ІІІ. Ой қозғау. Қызығушылықты ояту кезеңі
IV. Машықтық тапсырма.

V. Қорытынды тест.

І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды түгелдеу, сабаққа назарын аудару.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

Сахналық көрніс. «Тұсау кесу рәсімі»
Кіріспе сөз:
Көптеген ғасырлардың барысында қазақтардың өзіндік бірегей әдет - ғұрыптары мен салт - дәстүрлері қалыптасты. Қазақтардың әдет - ғұрыптары мен салт - дәстүрлері үй ішіндегі отбасылық және адамдардың өзге де топтары арасындағы өзара қарым - қатынастарды қалыптастыруда үлкен рөл атқарды.
1.  Қазақтардың қонақжайлылық қасиеті және өзара  көмек  жөніндегі  әдет -    ғұрыптары
2 . Әдептілік пен сыпайылық әдет - ғұрпы
3.  Жасы үлкендерге құрмет көрсету
4.  Тамырлық және қоныс таңдау әдет – ғұрпы

5. Отбасы және неке саласындағы әдет - ғұрыптар мен салт - дәстүрлер
6. Бата беру
7. Бала тәрбиесі

Қазақ халқының салт – дәстүрлері

 

                                    Салт – дәстүрлердің түрлері.



 

 

 



Діни әдет- ғұрыптар



Отбасылық той – томалақтар мен жиындар

 



Маусымдық халықтық мерекелер

  

 



 

 

 

1.Ырымдар                        1. Үйлену тойы            1. Жалпы халықтық тойлар

   мен                             2. Бала тәрбиелеу           2. Кәсіптік мейрамдар

   нанымдар                                     дәстүрлері                

                                     3. Жерлеу салты

2.Діни рәсімдер

 

1. Ырымдар мен нанымдар.

Он және теріс бата, жылан арбау, күн жайлату, ауруды      емдеу, кәрі жілікті    іліп қою, отқа май салу, дуалау, бәдік, алғыс – қарғыс, бақсылық және т.б.    

2. Діни рәсімдер.

Намаз оқу, ораза ұстау, зекет- садақа беру, қажыға бару.

3. Діни мейрамдар.

Ораза айт, құрбан айт

4. Жалпы халықтық  тойлар.

 Наурыз мейрамы, Қымызмұрындық, Сабантой          (мизам),  Соғым басы.    

5. Кәсіптік мейрамдар.

Биебайлау, сіргежияр, жүн қырқар, тулақшашар, күйек байлау, шашыратқы, уызқағанақ және т.б.

  • 0
 пікірлер: 0
 қаралды: 249
авторы: ayazhan2017
18 қаңтар, 01:01 жарияланды
Категориясы: Тарих
     Батыс Қазақстан облысы Бөкейорда ауданы    Қ.Сағырбаев атындағы жалпы білім беретін мектеп балабақшасының тарих пәнінің мұғалімі     Султаниярова Зинаида Самиғоллақызы





Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Қазақ хандығының негізінің қалану тарихымен, Жәнібек пен Керей хандардың халқына жеріне, еліне сіңірген қызметімен Қазақстандағы хандардың  ұстаған саясатын түсіндіру.

Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін, сөйлеу мәдениетін дамыту, қазақ хандығының тарихтағы орнының зерттелуі туралы ой-өрісін кеңейту, тарихи танымын молайту.

Тәрбиелік: өз еліне патриоттық сезімін ояту, ұлтжандылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ.

Сабақтың әдісі: баяндау, сұрақ-жауап, қатармен жұмыс, топтастыру, тест, семантикалық кесте, ашық журнал «Лидер парағы», тірек сөздер.

Сабақтың көрнекілігі: слайд, үш қатарға топтық атаулар, «Ақ Орда», «Әбілхайыр», «Моғолстан», ашық журнал, Қазақстан саяси картасы.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру бөлімі.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

ІІІ. Жаңа сабақ меңгерту.

ІV. Жаңа сабақты пысықтау.

V. Қорытынды.

І. Ұйымдастыру бөлімі

 Оқушылармен амандасу, түгелдеу, сынып ішінің сабаққа дайындығын қадағалау, назарларын сабаққа аудару.

 Сынып оқушыларын үш топқа бөліп отырғызып, «Ақ Орда», «Моғолстан», «Әбілхайыр хандығы» деген атаулар беріледі. Оқушылардың осы атауларды иелене отырып, сабақ барысында белсенділік танытулары керектігі жөнінде мұғалім мәлімдеме жасауы керек. Лидер парағының іліну себебін, оның сабақта атқаратын қызметімен, мақсатымен таныстыру.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

 «Ой ашар». Үш қатар өз атауларындағы хандықтың әлеуметтік-экономикалық жағдайын, әкімшілік құрылысы, мемлекеттің жер аумағы жөнінде қысқаша мағлұмат беріп өтеді. (Оқушы пікірін айтқаннан кейін, тірек сөздер арқылы үйге берілген тақырыпқа толық шолу жасап өтеміз.)

Тірек сөздер: оң қанат, сол қанат, Жошы ұлысы, Шағатай ұлысы, Үгедей ұлысы, иқта, інжу, хараж, қараша, диуандық, вакуфтық, 92 баулы өзбек, «Хан кеңесі», тағар, қалан, құшыр, зекет тархан.

  • 0
 пікірлер: 0
 қаралды: 109
авторы: ayazhan2017
18 қаңтар, 01:01 жарияланды
Категориясы: Тарих
    Батыс Қазақстан облысы  Бөкей ордасы ауданы Қ. Сағырбаев атындағы мектеп-балабақшасының тарих пәні мұғалімі Султаниярова Зинаида Самиғоллақызы




Сабақтың мақсаты: Бөкей хандығының құрылуының негізгі себептері туралы түсінік беру.Жәңгір ханның ағартушылық қызметінінің маңызын ашу, Бөкей хандығының тарихта алатын орнына баға беру.

Күтілетін нәтиже:Бөкей хандығының құрылуы себебін біледі,Ресей монархы І Павельдің жарлығымен танысады.Жәңгір ханның ағартушылық қызметіне баға береді.

Сабақтың типі: Жаңа сабақты меңгерту.

Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер:Жеке, топтық жұмыс, «Ойлан, бірік, бөліс», «Детальдарды қосу», миға шабуыл,баяндау, оқулықпен жұмыс, «2жұлдыз,  1ұсыныс»  тест, сызықты диктант, бағалау.

Сабаққа қажетті құрал-жабдықтар: Қазақстан тарихы оқулығы  8сынып, дәптер, қалам, интерактивті тақта, Қазақстанның саяси картасы, Бөкей хандығының картасы, Бөкей ордасы ауданы энциклопедиясы, таратпа материалдар.

Пәнаралық байланыс: география, әдебиет

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі (салемдесу, оқушыларды түгелдеу, әр түрлі бейнелер арқылы топқа бөлу)

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау (3 топқа  әр түрлі тапсырмалар беру арқылы)

Ітопқа тест тапсырмасы:

1.«Орта жүз қырғыз-қайсақтары туралы жазбалар» еңбегінің авторы

А) С.Б.Броневский, В) Г.Н. Потанин, С) П.Румянцев

2.1824 жылы ашылған округтік  приказ

А) Көкшетау, Қарқаралы,  В) Көкшетау, Ақмола, С) Қарқаралы, Семей

3. 1832жылы 9 қаңтарда сыртқы жаңа округтың ашылуына рұқсат еткен Ресей императоры?

А) І Александр В) І Павел С) І Николай

4.Ақмола округының  аға сұлтаны болып алғаш сайланған  кім?

А) Қоңырқұлжа, В) Саржан, С) Қарабек

5.1838жылы тамызда 80 қазақ қорғап тұрған Ақмола бекінісіне шабуыл жасаған сұлтан

А) Саржан, В) Кенесары, С) Қасым

6. 1852жылы Ақмола станицасында  ашылған екі жәрмеңкенің әйгілісін атаңыз

А) Константинов, В) Дмитриев, С) Атбасар

7.Ақмола ресми түрде округтық қала деп жарияланған уақыт

А) 1862ж В) 1882ж  С) 1868ж

8.Ақмола қаласының уезд орталығына айналған уақыт

А) 1862ж В) 1882ж С)1868ж

9.1870жылы қалада құрылған  атқарушы орган

А) Қалалық басқарма  В) Полиция басқармасы  С) Қаржы кассасы

10.Ақмолаға саяси жер аударылғандар келе бастады

А) 1862ж В) 1882ж С) 1868ж

 ІІтопқа Тарихи сынақ хат( көп нүктенің орнына керекті сөздерді қойып, сөйлемді толықтыр)

1.ХІХғасырдың 30-жылдарының бас кезінде мұнда ........ сыртқы округі  орталығы салына бастады.

2. 1824жылы екі округтік приказ-.................... приказдары ашылды.

3.Ақмола сыртқы округінің ресми ашылуы .........салтанатты жағдайда өткізілді.Оған жергілікті халық өкілдері қатысты.Округтің аға сұлтаны болып осы аймақтағы ықпалды сұлтан ............. сайланды.

4.Дала қазақтарымен жасалатын негізгі сауда ...........бірте-бірте ...........ауыса бастады.Ақмола ірі сауда орталығына айналды.

5.Қызу қарқынмен дамуының нәтижесінде .......Ақмола ресми түрде округтік қала болып жарияланды.

6.Қалалық дума және оның атқарушы органы -............... құрылды.

7.Думаның ............ төрт жылға саайланады.

8.ХХғасырдың бас кезінде Ақмолада .....,...........,.................,.................,болды.

9......жылдан бастап Ақмолаға саяси жер аударылғандар  да келе бастады.

10.1914жылы қала тұрғындарының саны ..... мың адамға жуықтады

ІІІтопқа Сызықты диктант («^» белгісі дұрыс жауап, «-» белгісі қате жауап)

1.ХІ-ХІІІ ғасырларда қазіргі Астананың шет аймағында қыпшақтардың Бозоқ деген ортағасырлық қаласы болған.

2.Округтік орталықтың алғашқы атауы көшпелі қазақтарға ежелден белгілі Ақмола болып аталды.

3.1835жылыРесей императоры І Николай сыртқы жаңа округтің ашылуына рұқсат етті.

4.1852жылы Ақмола станицасында  екі жәрмеңке ашылды.

5.Күзде Константинов жәрмеңкесі ашылды.

6.1862жылы Ақмола ресми түрде округтік қала болып жарияланды

7.Г.Н.Потанин : «Ақмола –бүкіл даланың болашақ астанасы» деген ой айтты.

8.Қалалық думаның депутаттары төрт жылға сайланды.

9.С.Қасымұлы округтің аға сұлтаны болып сайланды

10Ақмола  1998жылы Астана болып өзгертілді

Жауабы: ^^-^-^-^-^

  • 0
 пікірлер: 0
 қаралды: 133
авторы: ayazhan2017
27 сәуір, 08:04 жарияланды
Категориясы: Тарих
Батыс Қазақстан облысы,
Бөкей ордасы ауданы, Саралжын ауылы,
Қ.Сағырбаев атындағы жалпы орта
білім беретін мектеп-балабақшасының
тарих пәнінің мұғалімі Таева Лунар Нұрхайырқызы

Сабақтың мақсаты:
 Сталиндік казармалық социализм, зиялы қауымды жаппай қудалау,Алаш қозғалысының қайраткерлеріне қарсы қуғын-сүргінді баяндау ;
 Мәтінмен жұмыс жасау тәсілдерін жетілдіру,саяси қайраткерлердің қызметіне талдау жасау және баға беру арқылы оқушылардың ой-өрісін жетілдіру , шығармашылығы шыңдалған, белсенді тұлға қалыптастыру;
 Тарихи тағылымнан сабақ алып, өз болашағына батыл қадам жасайтын,туған жерін,елін сүйетін саналы ұрпақ тәрбиелеу;

Сабақтың түрі: аралас

Сабақта қолданған әдістер:жұптық және өзіндік жұмыс

Пән аралық байланыс:Дүние жүзі тарихы,қазақ әдебиеті
Көрнекілік: кесте, сызба
Ұйымдастыру кезеңі
Ой қозғау
Оқушылар «Еске алу» дегенді қалай түсінесіңдер?
Оқушыларды сабақтың мақсатымен таныстырып,зейіндерін тақырыпқа аудару.





Үй тапсырмасын сұрау
1.Жылнамалар сызбасы ( жұптарға үлестірме үйлестіріледі)
1917;1918;1920;1925;1936;1937;1924;1926;1928;1933;1936;1937:1946;1947;
1921;
2.swot талдау кестесімен жұмыс.

күшті әлсіз
мүмкіндіктері шешім

  • 0
 пікірлер: 0
 қаралды: 746
авторы: ayazhan2017
27 сәуір, 08:04 жарияланды
Категориясы: Тарих
Таева Лунара Нұрхайырқызы
Батыс Қазақстан облысы,
Бөкей ордасы ауданы, Саралжын ауылы,
Қ.Сағырбаев атындағы жалпы орта
білім беретін мектеп-балабақшасының
тарих пәнінің мұғалімі
Сыныбы: 11б


Сабақтың тақырыбы: 1920 жылдардың басындағы өнеркәсіптерді қалпына келтіру шаралары, Қазақстан өнеркәсібін дамытудың жаңа кезеңі.
Сабақтың мақсаттары:
Қалпына келтіру шараларын, дамудың жаңа кезеңдерін баяндау.
Шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Еңбекқорлық пен ынтымаққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас.
Сабақтың әдісі: өзіндік және жұптық жұмыс, ойын сабақ.
Ұйымдастыру: 1-2 мин.
Үй тапсырмасы:
1.Құрастыр, одан кейін жауап бер.
Жұмыс істеу барысында келесі факторларды тәртіппен қойыңыз.
А) Х съезі өткізілді.
Б) азық – түлік салығына көшу туралы шешім қабылданды.
С) ақша реформасы жүргізілді.
Д) қуаншылыққа байланысты астық шықпады.
Е) Жер су реформасы жүргізілді.
Г) жер кодексі қабылданды. 5- мин
Жауабы: б, а, е, д, г, с.





  • 0
 пікірлер: 0
 қаралды: 481
авторы: Абдуллина
29 наурыз, 17:03 жарияланды
Категориясы: Тарих
Ақтөбе облысы
Шалқар ауданы
Бозой орта мектебі
Тарих пәні мұғалімі Рскалиева Жадыра Шамгоновна

7 класс Ортағасырлардағы Қазақстан тарихы

Тақырыбы: Қазақстан территориясындағы ортағасырлық мемлекеттердегі мемлекеттік-әкімшіліктің құрылуы
Мақсаты: Жаңа тақырыпты оқу, мемлекеттердің қоғамдық құрылысы туралы түсінік алу, сыни ойлауын қалыптастыру қорыта білуге дағдыландыру
Күтілетін нәтиже: Жаңа тақырып жөнінде оқып біледі, сыни ойлана алады, қорыта білуге дағдыланады
Кезеңдері Формасы Мұғалімнің әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау Ресурстар
Кіріспе
  • 0
 пікірлер: 0
 қаралды: 603
авторы: Абдуллина
29 наурыз, 17:03 жарияланды
Категориясы: Тарих
Ақтөбе облысы
Шалқар ауданы
Бозой орта мектебі
Тарих пәні мұғалімі Рскалиева Жадыра Шамгоновна

8 класс Қазақстан тарихы
Тақырыбы: Қазақтардың ХІХ ғасырдың бірінші жартысындағы материалдық мәдениеті
Мақсаты: Қазақтардың ХІХ ғасырдың бірінші жартысындағы материалдық мәдениеті туралы түсінік қалыптастыру
Күтілетін нәтиже: ХІХ ғасырдың бірінші жартысындағы қазақ халқының материалдық мәдениетінің негізін құрайтын заттарды, олардың тарихтан алар орнының ерекшелігін біліп түсінеді. Материалдық мәдениет туралы ойлау дағдылары мен топ ішінде және тақырыпқа сай өз ойларын толық жеткізе білуге үйренеді.
  • 0
 пікірлер: 0
 қаралды: 1517
авторы: Абдуллина
23 ақпан, 16:02 жарияланды
Категориясы: Тарих
Абдуллина Динара Ысқаққызы Ақтөбе қаласы №30 орта мектеп тарих пәні мұғалімі
Қойылым барысы:
(Сахнаға Абыз бейнесіндегі қарт шығады.)
Абыз:
- Қайран халқым! Қайран қазағым! Қара басынан гөрі қараша халқын биік қойған хандарым! Қара қылды қақ жарған билерім! Қаһарлы қалыппен халқын қорғаған баһадүр батырларым! Ғасырлар бойы бастарыңа не келіп, нелер өтпеді сендердің!
(Ұзақ толғанады.)
- Жәнібек пен Керейден,
Бастау алған қазағым!
  • 0
 пікірлер: 0
 қаралды: 457
авторы: Абдуллина
23 ақпан, 16:02 жарияланды
Категориясы: Тарих
Ашық сабақ
Пән мұғалімі: Абдуллина Динара Ысқаққызы
Сабақтың тақырыбы 1867-1868 жылдардағы реформа
Мақсаты ХІХ ғ. 60- ж. Қазақстандағы басқару жүйесін өзгерту мақсатындағы реформаның дайындалғанын, оның мазмұны мен мәнін, сипатын көрсету.
Уақыты
Ресурстар Сабақтың мазмұны:
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
  • 0
 пікірлер: 0
 қаралды: 434

Сайтқа кіру

Сауалнама

"НҰРЛЫ БІЛІМ" республикалық ұстаздардың сабақтар топтамасының жинағын журнал түрінде шығарған тиімді деп ойлайсыздар ма?

Күнтізбе

«    Шілде 2017    »
ДсСсСрБсЖмСнЖс
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 

Кім сайтта

Пікірлер

Copyright © Білімділер порталы & 2015

Жарнама