авторы: Merlan
18 қазан, 14:10 жарияланды
Г.С.Иманиязова
№41 жаратылыстану-математика
бағытындағы мектеп-лицейі
Батыс Қазақстан облысы, Орал қаласы


Сабақтың тақырыбы: Қазтуған жыраудың «Мадақ» жыры (9-сынып)
Сабақтың мақсаты:
а) Білімділік: Оқушыларға ХҮ ғасырдың жырауы Қазтуған Сүйінішұлы туралы, оның толғаулары, кейінгі ұрпаққа жеткен мұралары туралы толық мағлұмат беру.
ә)Тәрбиелік: Жырау өлеңдерін, толғауларын оқыта отырып, оқушыларды туған жерін, елін сүюге тәрбиелеу.
б)Дамытушылық: Өтілген материалдарды тиянақты меңгеруге, ойлау белсенділігі мен шығармашылық қабілеттерін дамыта түсуге ықпал ету.
Сабақтың түрі: Дамыта оқыту элементтерін пайдалану.
Сабақтың типі: Жаңа сабақ.
Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, түсіндіру,баяндау.
Көрнекілігі: Қазтуған жыраудың портреті, Бес ғасыр жырлайды. І том. Интерактивті тақта
Толық нұсқасын жүктеп ал: ЖҮКТЕП АЛ
  • 0
 пікірлер: 0
 қаралды: 846
авторы: ayazhan2017
27 сәуір, 09:04 жарияланды
Батыс Қазақстан облысы,
Бөкей ордасы ауданы, Саралжын ауылы,
Қ.Сағырбаев атындағы жалпы орта
білім беретін мектеп-балабақшасының
қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
Сыдихова Аяжан Жаксыгалиевна

Шараның мақсаты: жазушы, публицист,аудармашы- Саттар Ерубаевтың туғанына 100 толуына орай қаламгер шығармашылығын, өмір жолын кеңінен насихаттау;
Күтілетін нәтиже:
А) Жазушы шығармашылығын, өмір жолын оқып, біледі.
Ә) «Менің құрдастарым» романы желісімен танысады.
Б) Романға сатылай талдау жасай алады.

Сабақтың өту формасы: оқырмандар ойталқысы

Сабаққа қажетті көрнекіліктер: кітап көрмесі, слайд

Шараның өту барысы:
Ұйымдастыру: Саттар Ерубаевтың өмірі, шығармашылығымен таныстыру. (слайд)
Өмір жолы: Саттар Асқарұлы Ерубаев- қазақ әдебиетінің аспанына жарқ етіп көтеріліп, бірақ лезде жалт етіп ағып түскен жұлдыздарының бірі, өмір дегенде өксігін баса алмай, өнерінің барлық гүлін аша алмай арманда кеткен жас талант Саттар Ерубаев қазіргі Шымкент облысы, Түркістан ауданында 1914 жылы дүниеге келген. Ауыл балалары сияқты молданың солқылдаған көк шыбығына көнбестен Саттар Түркістандағы бастауыш мектепке асып кетеді. Мұны бітірген соң жетіжылдық орыс мектебінде оқып, оны үздік аяқтап шығады. Саттар Ерубаевтың бар болғаны 23 жыл ғұмыр сүрген. Оның қалыптасуына әкесі Асқардың, анасы Бапаның үлкен әсері болған.
Шығармашылығы:
• Қарағанды жұмысшы табының қалыптасуы жайындағы «Үш шахтер туралы баллада», «Меруерт алқа» балладаларының, «Бақыт», «Өмір көркемдігі» новеллаларының авторы.
• «Менің құрдастарым» романында (1939 жылы жарияланған 1957 жылы орыс тіліне аударған) Қазақстанның көмір орталығы Қарағандыны құрушы жастардың тұрмысы мен еңбегін суреттейді. Қарағандының бір көшесіне Ерубаевтың есімі берілген.
• Қазақстан өлкелік партия комитетінің «Қарағанды пролетариаты» газетінің жауапты редакторының орынбасары болып табылады.
• 1930 жылдары Саттардың белсенді комсомол мүшесі және зейінді жас екені ескеріліп, жоғары оқу орындарына даярланатын Алматыдағы дайындық курсына жіберіледі. Сол жылы ол Қазақстан оқу комиссариатының арнайы жолдамасымен Ленинград тарих, философия және лингвистикасына оқуға түседі.
• 1933 жылы институтты үздік бағамен бітіріп шығады.
• Аспирантураға қабылданады.
• Бірақ қазақстан өлкелік комсомол комитеті арнайы жеделхат жолдап, Ерубаевты шұғыл түрде Қазақстанға шақыртады. Осыған байланысты Саттар оқуын қалдырып, елге оралады.
• 1933-1934 жылдары «Ленинская смена» газет әдебиет және өнер бөлімінің меңгерушісі.
• 1934 жылы Қазақстан өлкелік партия комитетінің «Қарағанды пролетариаты» газетінің жауапты редаторының орынбасары болып қызмет атқарады.
Кітапханашы: Кітап көрмесімен таныстыру
  • 0
 пікірлер: 0
 қаралды: 185
авторы: ayazhan2017
27 сәуір, 09:04 жарияланды
Батыс Қазақстан облысы,
Бөкей ордасы ауданы, Саралжын ауылы,
Қ.Сағырбаев атындағы жалпы орта
білім беретін мектеп-балабақшасының
қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
Сыдихова Аяжан Жаксыгалиевна



Сабақтың мақсаты: Білімділік- Шығарманы меңгерте отырып,Б.Майлин туралы білімдерін
тереңдету,жазушы шығармаларын сын тұрғысынан бағалай білуге үйрету.
Дамытушылық- Шығармадағы кейіпкерлерді талдай білуге төселдіре
отырып,түйінді ой айтуға,өзіндік пікір қалыптастыруға жетелей,жазушының жанр
шеберлігіне жеткен биіктігін таныту.
Тәрбиелік- хиқаяттың тәрбиелік жақтарын таба отырып,шығармашылық
ізденіске,елінің адал азаматы болуға тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Білімді жүйелеу,қорытындылау.
Сабақтың түрі: интерактивті сабақ.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: СКТ,сұрақ-жауап,баяндау, іздендіру.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта,слайдтар.
Сабақтың жүрісі:1.Ұйымдастыру.Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру, сабаққа дайындығын бақылау
2.Үй тапсырмасын сұрау.Үйге берілген тапсырма слайдтармен көрсетіледі.
Үй жұмысы(1-слайд)
-Проза дегеніміз не?
-хикаят дегеніміз не?
- хикаят кімнің атынан баяндалады? Берілген сұрақтар бойынша оқушы жауабы тыңдалады.
3.Түсіну.Сатылай кешенді талдау жасай отырып,оқушы өз дүниетанымын байытады. (2-слайд)
Б.Майлин «Түйебай» әңгімесі
1.Авторы – Бейімбет (Бимағамбет) Жармағамбетұлы Майлин 1894 жылы бұрынғы Торғай облысы, Қостанай уезі, Дамбар болысындағы Ақтөбе деген жерде қазіргі Қостанай облысы, Таран ауданы, Майлин кеңшарында туған.
2.Тақырыбы-
3.Эпикалық жанр түрі-
4.Идеясы-
5.Кейіпкерлер бейнесі:
Жағымды кейіпкерлер-
Жағымсыз кейіпкерлер-
4.Зерделеу.Бейімбет-ұлы суреткер (3-слайд)
Шығарманың композициялық құрылымына әр оқушы талдау жасайды.
Оқиғаның басталуы Әсем пейзаж.Обашық. «Тарғыл өгіз сойған»- «Шұғаның белгісі»қалай атанады?
Дамуы «Сықырлауықтан сығалаған сұлу сезім».Әбдірахманды Шұғаның тұңғыш көруі.
Өрбуі Адамдар тағдырына негізделген.«Махаббаттың маздаған отына су шашу»
Шиеленісуі Екеуінің махаббаты
Шарықтау шегі Ауру Шұға


  • 0
 пікірлер: 0
 қаралды: 249
авторы: ayazhan2017
27 сәуір, 09:04 жарияланды
Батыс Қазақстан облысы,
Бөкей ордасы ауданы, Саралжын ауылы,
Қ.Сағырбаев атындағы жалпы орта
білім беретін мектеп-балабақшасының
қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
Сыдихова Аяжан Жаксыгалиевна


Мақсаты Поэманың идеясын түсіндіре отырып, идеялық- тақырыптық негізін, ой астарын түсіндіру;
Күтілетін нәтижелер

А) Поэманың идеясын аша алады;
Б) Поэмадағы кейіпкерлер бейнесіне талдау жасай алады.
В) Тарихи тұлға Ескендір мен әдеби қаһарман Ескендірді салыстыра алады.
Керекті жабдықтар

Флипчарт, бағалау критерийлері, дәйексөздер
Пәнаралық байланыс Тарих пәні
Сабақ барысы:
Сабақ кезеңдері Уақыты Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті
Кіріспе


10 мин

Оқушылармен амандасу; сабаққа дайындықтарын тексеру;
Табыс критерийін дайындау
Үй тапсырмасына дайын.
Қысқаша мазмұн жаза алады.
Салыстыру жасай алады.
Заттық ассоциация жасай алады.
РАФТ стратегиясын орындай алады.
Үй тапсырмасын тексеру үшін
«Ыстық орындыққа» шақырамыз.
Жоғары және төмен дәрежелі сұрақтар қоюы керек. Мұғаліммен амандасады









Үй тапсырмасын тапсыруға шығады. Сұрақтарға жауап береді.
  • 0
 пікірлер: 0
 қаралды: 189
авторы: ayazhan2017
27 сәуір, 09:04 жарияланды

Батыс Қазақстан облысы,
Бөкей ордасы ауданы, Саралжын ауылы,
Қ.Сағырбаев атындағы жалпы орта
білім беретін мектеп-балабақшасының
қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
Сыдихова Аяжан Жаксыгалиевна


Сабақтың мақсаты: білімділік- оқушылардың жай сөйлем туралы білімдерін кеңейту, жай сөйлем түрлерін ажырата білуге, сөйлемдегі сөздерді сөйлем мүшелеріне дұрыс талдай білуге үйрету.
Дамытушылық- жай сөйлем туралы түсініктерін одан әрі дамыту, ой- өрісін, тіл байлығын молайту, шығармашылыққа баулу, белсенділіктерін арттыру, сөздік қорларын байыту.
Тәрбиелік- оқушыларды еңбексүйгіштікке, тапқырлыққа, ұқыптылыққа, шапшаңдыққа, сауатты, таза жазуға, топпен жұмыс жасай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, слайдтар, тапсырмалар. сызбалар, үлестірмелі карточкалар, қима қағаздар т.б
Сабақтың типі: Білімді жүйелеу, қорытындылау.
Сабақтың түрі: интерактивті сабақ.
Сабақтың әдісі: СТО, сұрақ-жауап, түсіндіру, тест, талдау, топпен жұмыс
Пәнаралық байланыс: қазақ әдебиеті
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру
Оқушылармен амандасу. Сынып оқушыларын түгендеу. Оқушылардың сабаққа назарын аудару. Сабақ бастауға жағдай жасау. Сыныпты үш топқа бөлеміз.
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Сабақтың тақырыбы, түрі , әдісі , өтілу барысы түсіндіріледі. Сынып оқушыларын бағалау топ басшысына тапсырылады. Бағалау парақшасы беріледі. Топтық бағалау топ мүшелері аралығында өтеді.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
Үй тапсырмасын еске түсіру мақсатындағы сұрақтар:
Жай сөйлем құрылысына қарай неше түрге бөлінеді?
104- жаттығу: Үй тапсырмасын сұрау, бағалау, пысықтау,қорыту.
ІІ. «Кім жүйрік?» Ауызша үш топтың әрқайсысына 4 сұрақтан қойылады.
Сұрақтар:
І топқа:
1. Сөйлем дегеніміз не? Мысал.
2. Сөйлем айтылу мақсатына қарай нешеге бөлінеді?
3. Сөйлемнің бірыңғай мүшелері дегеніміз не? Мысал.
4. Тұрлаусыз мүше, түрлері.
ІІ топқа:
1. Жақты сөйлем, мысал.
2. Атаулы сөйлем, мысал
3.Сұраулы сөйлем дегеніміз не? Мысал.
4. Оқшау сөз, түрлері, тыныс белгісі, мысал.
ІІІ топқа:
1. Жай сөйлем, түрлері.
2. Жақсыз сөйлем, мысал.
3. Хабарлы сөйлем дегеніміз не? Мысал келтір
4. Тұрлаулы мүше, түрлері.
ІІІ «Талдау- табыс кілті» 98- жаттығу
Тапсырма: Сөйлем мүшесіне талда. Сөз құрамына талда.
1.Асық ойыны- қазақ халқының дәстүрлі ұлттық ойыны.
2. Қарлығаштар, қара торғайлар ұяларын үй маңынан салып шығарады.
3. Оның үйге қайтадан барғысы келді.
4.Туған жердің табиғатын ауызбен айтып жеткізе алмайсың.
5.Олар орманға қарай асығыс аттанды.
6.Егіс даласына шығатын техниканың сапасын жасарту үшін бірталай жұмыс істелді.




  • 0
 пікірлер: 0
 қаралды: 190
авторы: Merlan
20 сәуір, 11:04 жарияланды
Батыс Қазақстан облысы Орал гуманитарлық колледжінің
қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің оқытушысы
Берегенов Бақтығали Сланбекұлы

Сабақтың тақырыбы:М.Әуезовтың «Абай жолы» роман – эпопеясынан «Біржан сал Абай ауылында» тақырыбын қорытындылау.
Сабақтың мақсаты:
а) Білімділік. М.Әуезовтың «Біржан сал Абай ауылында» шығармасынан түсінгендерін ортақ ұлттық өнер туралы ағымдарын кеңейту.
ә) Дамытушылық. Шығарманың эстетикалық, идеялық мәнін түсіне білуге, өзіндік талдау, жинақтау жасап, ойлай білуге дағдыландыру жеке, топтық жұмыста шапшаңдық, тапқырлық таныту, ойын әдеби тілмен өрнектей білуге төселдіру.
  • 0
 пікірлер: 0
 қаралды: 220
авторы: Merlan
30 наурыз, 01:03 жарияланды
БҚО Орал қаласы №18 мектеп балабақша кешенінің
қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
Мухамбетжанова Гульназ Камбаровна

Пәні: Қазақ тілі 6 сынып
Тақырыбы: Сурет салу.Жалаң және жайылма сөйлем.
Мақсаты: Жалаң және жайылма сөйлем туралы біледі.Сурет салу тақырыбында өз ойын айтады.Алған білімін шығармашылықта қолданады,сөздік қоры дамиды.
Күтілетін нәтиже: Тақырыпты түсініп,талдайды,қолдана біледі,ойын жинақтап айта біледі.

ТОЛЫҚ НҰСҚАСЫН ЖҮКТЕП АЛ: My Webpage
  • 0
 пікірлер: 0
 қаралды: 184
авторы: Merlan
30 наурыз, 01:03 жарияланды
БҚО Орал қаласы №18 мектеп балабақша кешенінің
қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
Мухамбетжанова Гульназ Камбаровна

Мұқағали-мәңгілік ғұмыр
Мақсаты:Мұқағали Мақатаевтың өмірімен таныстыру,ақын шығармаларының идеялық-көркемдік мазмұнын ашу,өлеңді мәнерлеп жатқа оқуға дағдыландыру;тұлғаның қайталанбас қасиеттерін оқушылар арасына насихаттау,ақынның жүрекке жеткен әндерін көңілдерге тоқу.
Тәрбиелік мәні:Оқушыларды шығармашылыққа,өлеңді тыңдай,түсіне білуге,рухани жан-жақты болуға,әндерін сүйіспеншілдікке орындауға тәрбиелеу.
  • 0
 пікірлер: 0
 қаралды: 280
авторы: Merlan
30 наурыз, 01:03 жарияланды
БҚО Орал қаласы Орал гуманитарлық
колледжінің қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі,
магистр Ажгалиев Абат Асқарұлы


Поэзия тарланы - М.Мақатаев (слайд) осы жерден көшіріп ал: КӨШІРУ
  • 0
 пікірлер: 0
 қаралды: 160
авторы: ayazhan2017
27 ақпан, 01:02 жарияланды
Батыс Қазақстан облысы, Бөкей Ордасы ауданы, Саралжын ауылы
Қ. Сағырбаев атындағы орта жалпы білім беретін мектеп- балабақшасының
Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі Құбаева Бұлбұл

Сабақтың тақырыбы: Ұяң дауыссыздар
Сабақтың мақсаты:
а) білімділік: дауыссыз дыбыстардың түрлерін ажырата білуге үйрету, ұяң дауыссыз дыбыстар туралы түсінулеріне нұсқау беру, Н.Оразахынованың сатылай кешенді талдау технологиясы бойынша дыбыстық талдау жасауды меңгерту;
ә) дамытушылық: ойлау, есте сақтау қабілеттерін және ынталарын арттыру, өз бетінше ізденуге дағдыландыру, оқушылардың тіл байлықтарын дамыту;
б) тәрбиелік: тақырып арқылы оқушыларды адамгершілікке, кішіпейіл болуға, достыққа, ұжымдасуға, бірлікке тәрбиелеу.
Түрі: аралас сабақ Типі:
Әдісі: «Ыстық орындық», «Сатылай кешенді талдау» технологиясы, сын тұрғысынан ойлау
Көрнекілігі: тақырыпқа сай кестелер, сызбалар, плакаттар,т.б.
Пәнаралық байланыс: әдебиет
Сабақтың барысы:
  • 0
 пікірлер: 0
 қаралды: 379

Сайтқа кіру

Сауалнама

"НҰРЛЫ БІЛІМ" республикалық ұстаздардың сабақтар топтамасының жинағын журнал түрінде шығарған тиімді деп ойлайсыздар ма?

Күнтізбе

«    Қаңтар 2017    »
ДсСсСрБсЖмСнЖс
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 

Кім сайтта

Пікірлер

Copyright © Білімділер порталы & 2015

Жарнама